MCP4142T-104E/SN
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP4142T-104E/SN
Digital Interface : Serial (4-Wire, SPI)
Operating Supply Current : 550 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 128
Resistance : 100 kOhms
Wiper Memory : Non Volatile
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V