NCP1076BBP130G
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
NCP1076BBP130G
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) AC DC Converters, Offline Switches
Control Features : -
Product Status : Active
Voltage - Start Up : 8.4 V
Mounting Type : Through Hole
Frequency - Switching : 130kHz
Package : Tube
Series : -
Supplier Device Package : 8-PDIP
Output Isolation : Isolated
Mfr : onsemi
Power (Watts) : 31 W
Fault Protection : Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Voltage - Breakdown : 700V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 6.5V ~ 20V
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Duty Cycle : 68%
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s) : Yes
Base Product Number : NCP1076
Topology : Flyback
Description : IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Contact Now
Converter Offline Flyback Topology 130kHz 8-PDIP